Stona główna Nasz patron
Aktualności
Kalendarium
O nas
  Cele
  Rekomendacje
  Media o nas
   
• 2008 rok
• 2007 rok
• 2005 rok
• 2004 rok
• 2003 rok
  Statut
  Zarząd
  Kapituła
  Historia
Nasi Artyści
Zaprosili nas
Partnerzy
Wydawnictwa
Galeria
Otwarty Tomik Poezji
Księga Gości
Kontakt
 
 
  Realizacja projektu
Komponent III
 
 
Rok 2005
 
"Gość Niedzielny" - 16 października 2005
Papieskie ekslibrisy - Wielkość miniatury


Ekslibris to niełatwa , także w odbiorze , dziedzina sztuki. Jeżeli jednak dotyczy Papieża Polaka , staje się dostępna i zrozumiała.

W kościele parafialnym w Krynicy Dolnej prezentowanych jest kilkadziesiąt papieskich ekslibrisów artysty plastyka Jerzego Napieracza. Przez kilka dni wcześniej pokazywane były one w Starym Domu Zdrojowym w Krynicy. Ekslibrisy powstawały w ciągu ponad 20 lat .Są zapisem wydarzeń czasu pontyfikatu Jana Pawła II. Pierwotnie ekslibrisy były rodzajem sztuki użytkowej, służącej oznaczaniu księgozbioru , dziś jako grafika artystyczna - są autonomiczna dziedzina sztuki.

Jerzy Napieracz, od 1960 roku , wykonał 505 znaków, w tym kilkadziesiąt "papieskich"
"Dla mnie przygotowanie takiej wystawy to duże wyróżnienie. Jan Paweł otworzył serca, poruczył umysły i poderwał do pracy twórczej środowiska artystów na całym świecie. Te moje kilkadziesiąt miniatur, to mój szczery, skromny hołd dla wielkości Papieża, tak bliskiego nam, zwykłym ludziom" - opowiada Jerzy Napieracz.

Wystawa, której Komisarzem jest ks. Eugeniusz Szymczak z Krynicy, nosi wymowny tytuł "Źródło". Inspiruje bowiem, aby postawie i posłudze Jana Pawła II przyjrzeć się przez pryzmat Ewangelii - źródła, z którego, wypłynęło wszystko.

"Dziennik Polski" - 20 czerwca 2005
Krynickie spotkania z kulturą chrześcijańską

Recital wokalno- muzyczny Teresy Żylis - Gary i akompaniującego jej na organach Roberta Grudnia poprzedził o dzień rozpoczęte w niedziele Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską. Światowej sławy śpiewaczka operowa wystąpiła w towarzystwie muzyka organowego w krynickim kościele zdrojowym. Zaśpiewała na kościelnym chórze ponad 10 pieśni, zarówno religijnych jak i świeckich. Na koniec zaprezentowała się także wokalnie od ołtarza. Było to wielkie wydarzenie artystyczne, chwila spotkania z artystka obdarzona niezwykle pięknym sopranem lirycznym i ogromną kulturą śpiewu. Mistrz sztuki organowej dał także próbę swoich umiejętności. Jest on dyrektorem artystycznym spotkań i to dzięki niemu oraz jego kontaktom przez najbliższe dni będziemy światkami wielu wydarzeń scenicznych. Gospodarzem recitalu był ks. Dziekan Bogusław Skotarek, stojący na czele komitetu organizacyjnego.
"Dziennik Polski" - 17 czerwca 2005
REKOMENDACJA "Dziennika"
Teresa Żylis - Gara , Wiesław Ochman , Krzysztof Kolberger

Wydarzeniem sezonu w Krynicy Zdroju nazwać już z góry można rozpoczynając w się jutro Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską. Potrwają tydzień, w trakcie którego na koncertach , na które będzie wstęp wolny, zobaczymy i posłuchamy już w sobotę o 19,30 światowej sławy śpiewaczkę operowa Teresę Żylis - Garę z akompaniamentem mistrza muzyki organowej Roberta Grudnia, Krzysztofa Kolbergera z "Tryptykiem Rzymskim", znakomitego tenora Wiesława Ochmana i Renatę Dobosz. Przez tydzień na krynickich scenach koncertować będą zespoły z kilku krajów pod hasłem Europa Ojczyzn.
Zaplanowano imprezy sportowe, spektakle teatralne, koncerty estradowe i wystawy. Patronat nad spotkaniami objął ordynariusz Tarnowski ks. bp Wiktor Skworc, władze województwa i powiatowe. Dzisiaj o godz. 17 Teresa Żylis - Gara spotka się ze społecznością Szkoły muzycznej w Zawadzie.
"Dziennik Polski" - 17 maja 2005
Co u Pana Słychać ?


Jerzy Ptaszyński, były Dyrektor Regionalny Oddziału OFE Kredyt Banku, agent ubezpieczeniowy, Szef ubiegłorocznego Krynickiego Festynu Kultur Europejskich.

- Zajmuje się bardzo intensywnie organizacją czerwcowego festiwalu Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską. Chcemy mu nadać faktycznie rangę europejska. Biegam więc od dawna ze spotkania na spotkanie i uzgadniam organizacyjnie ciągle nowe rzeczy. Właśnie jestem po rozmowach z konsulem słowackim Janką Burianową, która objęła imprezę honorowym patronatem. Uzgadniałem z konsulem ukraińskim Oleksandrem Medownikovem jego udział. Nad repertuarem, uważam bardzo atrakcyjnym, czuwa wyłącznie dyrektor artystyczny, znany muzyk organowy Robert Grudzień. Trwają prace przy plakatach w trzech wersjach językowych z logiem krakowskiego grafika Jerzego Napieracza. Chcielibyśmy, żeby nasza impreza po kiepurowskim festiwalu była drugim Wydarzeniem sezonu w Krynicy. Mamy aspiracje, by miała zawsze drugie miejsce. A więc można powiedzieć, ze spotkania, nad którymi "Dziennik" ma patronat medialny, zajmują mnie bez reszty. Jeszcze się jedne nie zaczęły, a właściwie trzeba już myśleć nad strategią kolejnych.

"Dziennik Polski" - 15 marca 2005
Drugie po Kiepurze.Trzy powiaty zgłosiły chęć uczestnictwa w spotkaniach z kulturą chrześcijańską.

Powiat limanowski, śladem powiatu nowosądeckiego i gorlickiego, zadeklarował chęć uczestnictwa w planowanych na czerwiec Krynickich Spotkaniach z Kulturą Chrześcijańską "Europa Ojczyzn". Ma to być tydzień imprez bardzo różnorodnych w charakterze, pod względem rozmachu drugi po festiwalu kiepurowskim.

Organizacyjna krzątanina wokół tego przedsięwzięcia trwa już od początku roku. Wówczas odbyły się rozmowy komitety organizacyjnego z głównym patronem imprezy, ordynariuszem tarnowskim Biskupem Wiktorem Skworcem, który wstępnie zaaprobował ideę takiego święta kultury pod chrześcijańskim szyldem w krynickim uzdrowisku. Zgodę wyraził także burmistrz Krynicy, a swoje patronackie poparcie zadeklarował starosta nowosądecki.

Komitet organizacyjny stanowią : przewodniczący ks. Dziekan Bogusław Skotarek, muzyk organowy Robert Grudzień i Jerzy Ptaszyński, dyrektor organizacyjny festiwalu, który rok temu z powodzeniem poprowadził międzynarodową imprezę estradową w Krynicy.

- Chcemy jak najbardziej poszerzyć formułę festiwalu, by stał się impreza regionalna - powiedział nam ks. Skotarek. - Jesteśmy po rozmowach w starostwie limanowskim. Mamy deklaracje, że na nasze spotkania zostaną wytypowani laureaci spotkań, przeglądów i konkursów artystycznych z Limanowej i okolic.
- Zgłoszono nam także możliwość koncertów chórów kościelnych - dodaje Robert Grudzień.
- Ubiegłoroczny Krynicki Festyn Kultur Europejskich dowiódł, że hasło "Krynica Europy" ma swoje uzasadnienie i może się stać dzięki niemu ośrodkiem festiwalowym znanym w całej Europie - twierdzi Jerzy Ptaszynski.

Andrzej Orchel, zastępca Burmistrza Gorlic, deklaruje szeroki udział środowisk kulturalnych miasta, przy obopólnej korzyści, czyli z promocją Ziemi Gorlickiej w Krynicy.
 
© Światowe Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II z siedzibą w Krynicy Zdroju.
Realizacja projektu:  Verakom