Stona główna Nasz patron
Aktualności
Kalendarium
O nas
  Cele
  Rekomendacje
  Media o nas
   
• 2008 rok
• 2007 rok
• 2005 rok
• 2004 rok
• 2003 rok
  Statut
  Zarząd
  Kapituła
  Historia
Nasi Artyści
Zaprosili nas
Partnerzy
Wydawnictwa
Galeria
Otwarty Tomik Poezji
Księga Gości
Kontakt
 
 
  Realizacja projektu
Komponent III
 
 
Rok 2004
 
"Gość Niedzielny" - 27 czerwca 2004
I Festyn Kultur Europejskich

Przez 2 dni, 11 i 12 czerwca, odbywał się w Krynicy I Festyn Kultur Europejskich. Bawiło się na nim wiele goszczących i mieszkających w Krynicy rodzin.

"Chcielibyśmy przygotować coś, co mogłoby zainteresować całe rodziny"- podkreśla charakter imprezy Jerzy Ptaszyński szef komitetu organizacyjnego. Tak się bowiem składa, ze odwiedzana nie tylko przez kuracjuszy piękna Krynica, jak dotąd była głównie miejscem imprez dla elit ( festiwal kiepurowski) lub świata gospodarczego ( Forum Gospodarcze Polska - Wschód).Teraz wiele atrakcji zaproponowano rodzinom.
Na scenie na deptaku występowały licznie zgromadzonym - mimo padającego od czasu do czasu deszczu- audytorium zespoły muzyczne z Sądecczyzny. Wzdłuż krynickiej promenady cała zaś sobotę trwał festyn kuchni regionalnej. Szczególne zainteresowanie budziły wiktuały przygotowane przez panie ze stowarzyszenia rozwoju wsi Młodów oraz gospodarstwa agroturystyczne Doliny Popradu. Można było tez podziwiać i zaopatrzyć się w małe arcydziełka sztuki ludowej. Na deptaku odbyły się zawody na sankorolkach oraz wyścigi rowerowe. Tu także zlokalizowano metę półmaratonu, wiodącego ze słowackiego Kurova do Krynicy. Dla tych, którzy wola przyglądać się zmaganiom sportowym tez nie zabrakło atrakcji. Oprócz rodzimych sądeczan w trakcie Festynu Kultur zaprezentowali się także nasi sąsiedzi ze Słowacji i Ukrainy. Zdaniem Wojewody Małopolskiego Jerzego Adamika "tego typu spotkania, imprezy, wzajemne poznawanie się lokuje mocno nasz kraj, nasze województwo,, nasz region w Europie .Im więcej będziemy o sobie wiedzieć, im więcej będziemy mieli możliwości kontaktów, tym ta nasza obecność w Unii będzie bardziej konstruktywna i owocna". Starosta sądecki Jan Golonka uważa, że kultura, całe dziedzictwo wieków i pokoleń, dorobek ludzkiego ducha, z którego słynie Sądecczyzna, jest ta wartością , która powinniśmy z podniesioną głową nieść do Europy.
W obliczu integracji ze strukturami Unii szukamy zwłaszcza ekonomicznego kontekstu naszej obecności w instytucjach unijnych. Liczymy, ile i co powinniśmy dostać z Europy. Krynicki Festyn Kultur w skromnej skali pokazał natomiast to, co możemy do wspólnego europejskiego dziedzictwa nadal wnosić. Tych wartości niewymienialnych na pieniądze jest naprawdę wiele.

"Gazeta Krakowska" - 09-10 czerwca 2004
Festyn Kultur Europejskich. Modlitwa , kuchnia , sport.

W najbliższy piątek , Krynica- Zdrój stanie się miejscem spotkań Węgrów, Słowaków Ukraińców, Polaków, Rusinów w ramach I Krynickiego Festynu Kultur Europejskich. Zbieżność dat, czyli 11-12 czerwca nie jest przypadkowa, gdyż 13 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Honorowy patronat nad impreza objęli: Ks. bp ordynariusz Diecezji Tarnowskiej Wiktor Skworc, wojewoda małopolski, starosta nowosądecki. Festyn rozpocznie się seminarium pn. Ekumenizm w Unii Europejskiej. W piątek W sali koncertowej Pijalni Głównej odbędzie się , przegląd chórów kościołów: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego, chrześcijan baptystów. W sobotę od południa rozpoczną się występy zespołów regionalnych z wymienionych państw. Równolegle odbywać się będą inne imprezy związane z prezentacja potraw regionalnych i sztuki ludowej.
Celem Festynu Kultur Europejskich jest przede wszystkim integracja kultur i społeczności lokalnych, promocja dorobku Sądecczyzny, prezentacja grup etniczno- kulturowych.
 
© Światowe Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II z siedzibą w Krynicy Zdroju.
Realizacja projektu:  Verakom