Stona główna Nasz patron
Aktualności
Kalendarium
O nas
Nasi Artyści
Zaprosili nas
Partnerzy
Wydawnictwa
Galeria
Otwarty Tomik Poezji
Księga Gości
Kontakt
 
 
  Realizacja projektu
Komponent III
 
«« powrót  
 

Anna SKOWRON - Dyrektor Artystyczny
VII Światowego Festiwalu Dziedzictwa Kultury Chrześcijańskiej.

Urodziła się w Krakowie , gdzie ukończyła Państwowa Wyższą Szkolę Muzyczną – wydział instrumentalny – wiolonczela w klasie prof. Józefa Mikulskiego , uzyskując tytuł Magistra Sztuki. Od roku 1974 do 1976 występowała z Krakowską Orkiestrą Kameralną „ Capella Craccoviensis” pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego. W latach 1976 do 1978 była muzykiem w orkiestrze Filharmonii Krakowskiej i równocześnie, aż do roku 1995 w Orkiestrze Polskiego Radia
i Telewizji w Krakowie. Tu pełniła funkcje muzyka i bibliotekarza orkiestry.

Po rozwiązaniu Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie , od 1995 roku do 2002 pracowała jako muzyk, bibliotekarz, koordynator w utworzonej przez muzyków poprzedniej instytucji - Radiowej Orkiestrze Symfonicznej ( R.O.S.) , Sp. z o.o. w Krakowie. Od roku 2002 do 2005 pełniła funkcje menadżera – kuratora licznych koncertów lokalnych ,tournèe krajowych, zagranicznych, także jako finansista . Niezależnie od tego nadal była czynnym muzykiem.

W całym muzycznym dorobku Anna SKOWRON może poszczycić się obcowaniem z najwybitniejszymi dziełami kompozytorów muzyki dawnej i współczesnej, symfonicznej , wokalno- instrumentalnej , oratoryjnej , operowej , operetkowej, a także solowej.

Jej życie artystyczne wiąże się także z udziałem w prawykonaniach wybitnych współczesnych kompozytorów polskich, a m.in. Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski , Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki , Krystyna Moszumańska - Nazar, Adam Walaciński , Marek Stachowski, Juliusz Łuciuk , Marta Ptaszyńska i wielu innych , pod dyrekcją znakomitych dyrygentów i solistów polskich i klasy światowej .

Uczestnictwo Anny Skowron w bardzo wielu prestiżowych festiwalach krajowych . europejskich , światowych, tourne koncertowych , nagraniach archiwalnych , płytowych i telewizyjnych świadczy o całokształcie dorobku zawodowego.

Jej otwartość muzyczna w stosunku do muzyki poważnej była i jest jej wiodącym udziałem. Nie stroniła także od muzyki tzw. lekkiej i rozrywkowej. Tu należy wymienić współpracę z znanym menadżerem i muzykiem pochodzenia romskiego -Gustawem Gaborem i pod jego kierownictwem liczne koncerty m.in. w Danii , Szwecji , Norwegii i Finlandii.

Od wielu lat jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków , a za dotychczasową działalność artystyczną i społeczną została uhonorowana Złotą Odznaką SPAM .

 
© Światowe Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II z siedzibą w Krynicy Zdroju.
Realizacja projektu:  Verakom