Stona główna Nasz patron
Aktualności
Kalendarium
O nas
Nasi Artyści
Zaprosili nas
Partnerzy
Wydawnictwa
Galeria
Otwarty Tomik Poezji
Księga Gości
Kontakt
 
 
  Realizacja projektu
Komponent III
 
«« powrót  

Jan Oberbek, 2.3 VI 1947 Łódź, studiował grę na gitarze w latach 1971 - 75 w PWSM w Łodzi pod kier, K. Sosińskiego i A. Kowalczyka., ponadto w 1975 - 80 w Hiszpanii na kursach mistrzowskich i prywatnie u J. Tomasa, J.-L Gcnzalesa, J. Rodriga, A. Segovii oraz na kursie interpretacji muzyki hiszpańskiej w Santiago de Compostela, gdzie otrzymał nagrodę im. J.-M Moralesa (1978). Jest laureatem ogólnopolskich konkursów gitarowych" (1969, 1973) oraz międzynarodowego festiwalu sztuki w St. Petersburgu (1998), Koncertuje w kraju (1980 odbył tournee po Polsce z A. Tansmanem wykonując jego Suitę in modo polonica) oraz za granicą, m.in. w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. W 1977 założył w PWSM w Krakowie pierwszą w Polsce klasę lutni, tamże 1977 - 79 uczył gry na gitarze. W 1992 wykładał w konserwatorium w Grazu; jest twórcą i był dyrektorem festiwali muzycznych Sacro-Art w miastach Dolnej Saksonii, prezentujących m.in. polską muzykę i polskich wykonawców (1993/1994) oraz spotkań, muzycznych w Krakowie p.n. Salon Gitarowy im. J. N. Bobrowicza. Jego działalność muzyczna została wyróżniona Nagrodą Wojewody Krakowskiego (1994), otrzymał także tytuł Człowieka Roku 1996 (w plebiscycie „Gazety Krakowskiej") oraz nagrodę Sydney Polcul Foundation za promocję kultury polskiej (2000). Nagrał 7. płyt w tym 2 cd.
Z jego inicjatywy powstała i została odprawiona na Jasnej Górze Msza Św. (monumentalna kompozycja wokalno-instrumentalna skomponowana przez A. Nikodemowicza ze Lwowa) na 20 - lecie pontyfikatu Jana Pawła II. Na Kanonizację Królowej Jadwigi w Krakowie przed Ojcem
Świętym została zaprezentowana „Modlitwa Królowej Jadwigi pod krzyżem” epilog do opery K. Kurpińskiego – Jadwiga Królowa Polski. Jest organizatorem monumentalnej kolekcji aniołów 10x4 m dedykowanej Papieżowi Janowi Pawłowi II.
Występował z recitalami m. innymi przed Janem Pawłem II, dwoma Prezydentami Francji, Prezydentami Rzeczpospolitej, Księżną Meklemburgii, Księciem Monako, Makiem Chagall itd.
Jest autorem książki pt. "Jan Nepomucen Bobrowicz Chopin gitary" (jeden z największych kompozytorów, wirtuozów gitary w XIX wieku i największy wydawca polskiej książki w Saksonii).

 
 
© Światowe Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II z siedzibą w Krynicy Zdroju.
Realizacja projektu:  Verakom