Stona główna Nasz patron
Aktualności
Kalendarium
O nas
Nasi Artyści
Zaprosili nas
Partnerzy
Wydawnictwa
Galeria
Otwarty Tomik Poezji
Księga Gości
Kontakt
 
 
  Realizacja projektu
Komponent III
 
«« powrót  

Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” powstał w 1966 r. z połączenia Chóru Nauczycielskiego (założonego w 1965 r) i Chóru "Gorce" istniejącego w Nowym Targu od 1952 r., którego założycielem i pierwszym dyrygentem był Józef Grzybek.

Jest to zespół amatorski o określonym profilu artystycznym.

W jego repertuarze znajdują się pieśni inspirowane ludową muzyką Podhala, liczne utwory sakralne, patriotyczne,okolicznościowe, dawne i współczesne kompozytorów polskich i z różnych stron świata.

Szczególnie ważnymi wydarzeniami w życiu chóru, były spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II (w Watykanie 1994 r, i 2000 r. jak również podczas wizyt papieskich w Polsce – w Nowym Targu 1979 r. w Zakopanem i Ludźmierzu - 1997 r. oraz w Krakowie – 2002 r.).

Dyrygentem chóru w latach 1966 – 1997 był Jan Szostek długoletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Nowym Targu, a od września 1997 dyrygentką chóru jest Janina Glińska w-ce dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. ( w latach 1969 -2002) w Nowym

Targu. Pod kierownictwem artystycznym w/w dyrygentów na przestrzeni kilkudziesięciu lat Chór "Gorce" odniósł wiele znaczących sukcesów zdobywając liczne nagrody, wyróżnienia, odznaczenia - a festiwalach krajowych i zagranicznych.

Chór liczy 50 osób. Siedzibą chóru jest Państwowa Szkołą Muzyczna I i II st. w Nowym Targu. Prezesem chóru jest Stanisław Kowalczyk.


 
 
© Światowe Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II z siedzibą w Krynicy Zdroju.
Realizacja projektu:  Verakom